Нигаматова Салима Ибрагимовна 1960г.р.

Нигаматова Салима Ибрахм кызы 1960 – елнын 21 декабрендэ  Миякэ районы Баязит авылынды алтынчы бала булып доньяга килэ. Этисе Аглямов Ибрахим  Камалетдинулы Боек Ватан   сугышы ветераны, хезмэт ветераны булып 83 яшендэ  якты   доньядан  китэ. Энисе   Аглэмова 1924- елнытуган. Тормыш  иптэшебелэн 8 балага  гомер  бирэлэр.  Сугыш    елларында   биш ел буе тракторда   эшлэй. Бикяшлэйгенэ 48   яшендэякты    доньядан    китэ. Салимэ   Ибрахим    кызы 1977 елны   Баязит  урта   мэктэбен   тэмамлап    Стэрлетамак медицина училищесына   укыргакерэ.   Аны 1979 елда тамамлай. Укып йорогэн  елларын да безнен   ауылдашыбыз Нигматов Фэрит  Эмерулын   осрата, хэм куп тэ утмэйанынменэнсеслэрен сэскэ бэйлэйлэр.Матур тормош  короп  беркыз, ике  малайга  гомер  булэ    китэлэр.

Салима Ибрахим кызы шушы ауылга килен булып тошкэннэн бирле ауыл ФАПЫН да шэфкэт тоташ ывазифасын   башкара. Фэрит   Эмер  улы куп тапкырлар  корэш,сангы, ярышларынын  жинеусесе булды.Иске  Акбулэк  мэктэбендэ физкультура дэреслэрен укытты хэм ярышларда мэктэпнегелалгысызыктаалып барды. Ауыр   сирдэн сон 2012-йылда якты  доньядан  китте. Салимэ   Ибрахим  кызы   кесекенэ   дэнукшигриат    белэн  кызыксына, сонгыелларда куп кенэш  игырларен   ижад     итте. Район узэгендэ   ойошторолган «Идел» эдэбиэт  тугэрэгендэ  аныбикйылы кабул итэлэр. Ижадшишмэгезсаекмасын, матур–матур шигырлэрегез  белэн халкыбызны   шатландырып   яшэгез. Зур   ижади   унышлар  сезгэ   юлдаш булсын.

ImportVideo_259355.670571